Ahievren Mahallesi’nde Çilek Fidesi Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

Kırsal mahallerde ikamet eden nüfusun tarımsal gelir düzeyinin arttırılması amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Üzümsü Meyvelerin Ekiliş Alanlarının Arttırılması Projesi” kapsamında Ahievren Mahallesi’nde 28 Nisan 2023 Cuma günü saat 10.30’da Çilek Fidesi dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Çilek fidesi dağıtım törenine; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan,  Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Ramazan Demirkıran, Malkara Ziraat Odası Başkanı Talat Kaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Fatih Bakanoğulları, Malkara Belediyesi Meclis Üyeleri, Ahievren Mahalle Muhtarı Bülent Avcı ve üreticiler katıldı.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile tüm aziz şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan törende Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Fatih Bakanoğulları, proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ahievren Mahalle Muhtarı Bülent Avcı, Malkara Ziraat Odası Başkanı Talat Kaya ve Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Ramazan Demirkıran yaptıkları konuşmalarda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’a ve projede emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, “Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım, Malkara Ziraat Odası Başkanım, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanım, Tekirdağ Kooperatifler Birliği Başkanım, mahalle muhtarlarım ve değerli hemşehrilerim hepinizi Nisan ayının bu güzel günde sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

 İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullara ve hayatın git gide zorlaşmasına rağmen bizler şehrimizin her alanında yoğun bir çalışma gayreti içerisindeyiz. Şehir merkezinde doğalgaz çalışmaları devam ediyor. Haziran ayında da bir aksilik olmazsa yol yapım çalışmalarına başlayacağız.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz mahalleler arası iletim yollarında ve mahalle içlerinde bize ciddi anlamda parke taş çalışmalarımızda destek oluyor.

Bir taraftan şehrimizin kültür alanında çalışırken bir taraftan eğitim alanında çalışıyoruz.  Bugün yine şehrimizin ekonomisi ile ilgili bir proje ile sizlerle beraberiz. Ben özellikle üretim anlamında Malkara’nın üreticilerine destek olan Malkaralı kooperatiflerimizin isteklerini yetiren Kadir Başkanımıza Malkara’da ki tüm üreticilerimiz adında teşekkür ediyorum.

Umuyorum yeni ektiğimiz bu ürünler Tekirdağ büyükşehir Belediyesi, Kooperatif, Malkara Belediyesi ve özel bir firma tarafından yapılan Ahievren köy pazarında tüketiciyle buluşacaklar.

Üreticimize bol bereketli günler diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Kırsal Mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımızın gelir düzeyinin artırılması amacıyla yeni ürün veya üretim biçimlerinin ortaya konulması önem arz etmektedir. Arıcılık, mantarcılık, mandacılık gibi uzun süredir bilinen ve uygulanan orman köylerine has yetiştiricilik türlerinin yanı sıra çözüme katkı sağlayabilecek yeni olanaklardan birisi de üzümsü meyvelerin tarımının yaygınlaştırılmasıdır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak vizyonumuzu oluşturan en önemli öğelerden bir tanesi olan tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi doğrultusunda ‘Üzümsü meyvelerin ekiliş alanlarının genişletilmesi’ projesini uygulamaya koyduk. Projemizin uygulamaya konulması ile birlikte istekli üreticilerimizle çalışılması sayesinde örnek teşkil edecek, ilimize sosyo-ekonomik anlamda olumlu etkileri olacak ve ürün çeşitliliğin artırılmasına katkı sağlanacaktır. İlimiz çilek verimi 2021 yılında Malkara 12 Ton, Saray 8 Ton ve Süleymanpaşa da 24 Ton olmak üzere toplam 44 Ton’dur. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz çilek fidesi dağıtımı ile birlikte bu rakamların önümüzdeki dönemde daha da artacağını ve üreticilerimize ekonomik anlamda olumlu dönüşler olacağını hedefliyoruz. Projemiz kapsamında dağıtımını yaptığımız çilek fidesi ve ekim malzemelerinin tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyor, bereketli bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.     

Yapılan konuşmalarının ardından üreticilere Çilek Fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.

Törenin ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve protokol üyeleri kahvehaneyi ziyaret ederek mahalle sakinleriyle sohbet ettiler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*