Başkan Soyer, bayramı Osmaniye’de depremzedelerle bir arada geçiriyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ramazan Bayramı’na depremin yaralarını sarmak için genel koordinasyonunu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği Osmaniye’de girdi. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da katıldığı program kapsamında Başkan Soyer bayram namazını Osmaniye Zafer Camii’nde kıldı. Ardından Toprak Mahsulleri Ofisi’nde depremzedelerle bir araya geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin genel koordinasyonunu üstlendiği Osmaniye’de depremin yaralarını sarma çalışmaları sürüyor. Depremin hemen ardından yardım seferberliğinin başlatıldığı Osmaniye’yi sık sık ziyaret ederek depremzedelerle bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ramazan Bayramı’nın ilk gününü de Osmaniye’de geçiriyor.
Başkan Soyer’in Osmaniye programı bayram namazı ile başladı. Zafer Camii’nde Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ve bölge sakinlerinin katılımıyla kılınan bayram namazının ardından Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentte kurduğu koordinasyon merkezine geldi. Burada belediye personelinin bayramını kutlayan Soyer’e; Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Parti Meclis (PM) Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili adayı Rıfat Nalbantoğlu, CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, CHP Osmaniye İl Başkanı Şükret Çaylı ile diğer siyasi partilerin il başkanları da eşlik etti.

Osmaniye Belediye Başkanı Kara ile de bayramlaştı
Tunç Soyer daha sonra, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) kurulan koordinasyon merkezinde depremzedelerle bir araya geldi. Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara da Başkan Soyer’i görmek için TMO’ya geldi. İki başkan burada kısa bir süre sohbet etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Osmaniye’de neler yaptı?
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından Osmaniye’de birçok çalışma yürüttü. Depremin ilk anlarından itibaren kente yönelik desteğini aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar bölgede 200’e yakın personel görevlendirdi. Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayına kadar aşevi aracılığıyla günlük üç öğün şeklinde 6 bin kişilik yemek dağıtımı gerçekleştirdi. Ramazan ayı boyunca da iftar ve sahurda yurttaşlara yemek ulaştırıldı.

Yer fıstığı için destek verildi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin yeniden ayağa kalkması, üretime devam etmesi adına da çalışmalar yürütüyor. Yarbaşı Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne yer fıstığı yağının elde edilmesi, ezmesinin yapılması için makine ve paketleme desteğinde bulunuldu. Aynı kooperatiften 5 ton yer fıstığı ve 4 ton zeytinyağı alındı. Gökçayır Tarımsal Kooperatifi de belediyenin desteğiyle yeniden üretime başladı.

737 çuval besi yemi dağıtıldı
Depremde hasar gören halı dokuma tezgâhı ve değirmen İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işler hale getirildi. Umut Hareketi üzerinden yardımsever yurttaşların satın aldığı 737 çuval besi yemi kooperatif bünyesinde hazırlatılarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldı. Ortakları mandacılık ile uğraşan Kümbet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin satış yeri yapabilmesi için konteyner desteğinde bulunuldu.  Kooperatifte yerel halkın da desteği ile kaybolmak üzere olan halı motifleri çerçevelenerek duvarlara asıldı, kadınlar da halı dokumaya başladı. Ayrıca Yaşar Kemal Tohum Merkezi açıldı. Osmaniye’nin merkez dahil tüm ilçelerinde yüzlerce çiftçi ile görüşmeler sağlandı.

Osmaniye’de 150 haneli konteyner kent kuruldu  
Bölgede ayrıca hayvanlara yem desteğinde bulunuldu. İklim koşulları zeytin ekim ve dikimine uygun olduğu için üreticiye 3 bin zeytin fidanı dağıtıldı. Bir yandan da yurttaşlardan alınan talepler doğrultusunda 16 bin adet daha zeytin fidanı dağıtılacak. Osmaniye’de yurttaşların barınma sorununu çözmek için 150 haneli konteyner kent kurularak, alt yapısı da tamamlandı. Konteynerlerin elektrik ve su abonelikleri tamamlandıktan sonra kullanıma hazır hale gelecek.

Kalıcı sivil bağ için dernek kuruldu
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Osmaniye ile kurulan ilişkinin uzun soluklu ve kalıcı olması için İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) benzeri bir derneğin kurulmasına öncülük etti. Kalıcı sivil bağların oluşturulması adına Osmaniye Deprem Derneği kuruldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*