Bodrum Mahalle Afet Gönüllüleri Büyüyor

Bodrum Belediyesi destekleriyle Bodrum Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER) tarafından gerçekleştirilen üçüncü ve dördüncü etap eğitimler tamamlandı.

Eğitimleri tamamlayan 101 gönüllü, yemin ederek MAG/AMEDER tarafından Bodrum’un tüm mahallelerinde oluşturulması planlanan Mahalle Afet Gönüllüleri arasına katıldı.

Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemin törenine katılan yeni gönüllüler yangın, enkaz, afet psikolojisi, genel bina yapıları ve yıkım tipleri, ilk yardım, temel arama kurtarma yapıları gibi 36 saat süren Acil Müdahale Eğitiminden sonra sertifikalarını almak için yemin ettiler.

Farklı yaş gruplarındaki yetişkinlerin katıldığı eğitimi başarıyla bitiren 101 gönüllünün yemin etme ve sertifika töreni, MAG/AMEDER Bodrum Temsilcisi Agah Oktay Ateş’in konuşmasıyla başladı.

Agah Oktay Ateş, Mahalle Afet Gönüllülüğü Projesi’nin önemini ve işleyişini gönüllülere anlatırken Bodrum’un afetlere karşı çok riskli bir bölge olduğuna değindi.

Bodrum’da geçen yıl kurulan ve Bodrum Belediyesi ile yaptığı protokol ile mahallelerde örgütlenmeye başlayan MAG/AMEDER gönüllülerinin sayısı 36 kadar mahallede 150’ye ulaştı. Bodrum’da 56 mahalle bulunurken  MAG/AMEDER üyesinin bulunmadığı 20 mahallede daha örgütlenmek için gönüllüler aranıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*