Continental’den bayramda uzun yola gidecekler için emniyetli sürüş tavsiyeleri

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala, bayram ziyareti yapmak için uzun yola gidecekler genellikle karayoluyla ulaşımı tercih ediyor. Premium lastik teknolojisinin öncüsü Continental bayram tatili için uzun yola çıkacaklara emniyetli sürüş için ipuçları veriyor. Emniyetli bir yolculuğun en önemli bileşeniyse sürücü güvenliğine ve doğru lastik seçimine karşı uyarıyor.

Bayram tatiliyle birlikte memleketlerini ve sevdiklerini ziyaret etmek ya da şehrin gürültüsünden uzak bir tatil molası vermek isteyenler yol hazırlıklarına başladı. Lastik uzmanı Continental, yaklaşan Ramazan Bayramı’nda kendi araçlarıyla uzun yola çıkacaklar için hem emniyetli hem de keyif dolu bir sürüş deneyiminin püf noktalarını paylaşıyor. 

Hava koşullarına uygun lastik seçin 

Sürücüler uzun yolculuklarda yol tutuş özelliklerine güvenebilecekleri lastikleri seçmesi gerekiyor. Güvenli fren mesafesi ve sağlam yol tutuşu için lastiğin iklim koşullarına uygun olmasının önemine dikkat çeken Continental, sürücülere diş kalınlığı en az 4 milimetre olan lastik modellerini tavsiye ediyor. Araç lastiklerinin ana bileşeni olan kauçuğun sıcaklığa göre sertlik durumu değişeceğinden, kullanılan lastiğin esneklik özellikleri de yola çıkmadan önce hesaba katılması gerekiyor. 

Lastiklerinizi kontrol ettirin

Continental, bayram tatili öncesi lastiklerin hava basıncı, balans ayarı ve sırt kontrollerinin mutlaka bu konuda uzman bir yerde yaptırılmasını tavsiye ediyor. Lastiklerin bakım ve kontrolünün önceden yaptırılması, yalnızca keyifli bir sürüşte değil, yakıt maliyetinin azaltılmasında da etkili olacaktır. Continental, kaliteli ve bakımlı lastiklerin sürücü ve yolcu emniyeti için esas olduğunu belirtiyor. 

Doğru hava basıncı önemli

Continental’e göre doğru hava basıncı, uzun yolda lastiklerin aşınmaması, fazla ısınmaması aracın ve yakıt sarfiyatının artmaması için çok önemli bir yere sahip. Basıncın yetersiz olduğu lastiklerin omuz kısımlarında ısınma ve yakıt sarfiyatı artarken, basıncın çok fazla olması da lastik tabanlarının aşınmasına yol açıyor. Doğru hava basıncı aynı zamanda yol tutuş kalitesini de artırıyor. Böyle yolculuk deneyimi de daha güvenli ve keyifli hale geliyor. 

Uzun yolculuk için uykunuzu almış olun 

Sürücüler uzun bayram yolculuklarına çıkmadan önce lastiklerini ve araçlarını kontrol etmenin yanında, uyku düzenlerini de dikkat etmesi gerekiyor. Continental, uzun yolculuklara dinlenmiş bir şekilde başlamanın trafik ve sürücü güvenliği için hayati öneme sahip olduğunun bir kez daha altını çiziyor. Aynı zamanda rahat kıyafet seçimi, iki saatte bir mola vermek ve yediklerimize dikkat etmek de odaklanma ve konforlu bir seyir için alabileceğiniz önlemlerden bazıları. 

Hız sınırlarına dikkat edin, emniyet kemerinizi asla çıkarmayın

Bunlara ek olarak Continental, emniyet kemeri kullanmanın elbette ne denli hayat kurtarıcı olduğunu uzun yola çıkacak araç sahiplerine bir kez daha önemle hatırlatıyor. Uzun bir yolculukta, uzun süre otobanda monoton bir biçimde araç kullanmanın yaratabileceği dalgınlıkla hız sınırları aşılabilir. Continental, buna karşı mutlaka dikkatli olunmasını ve trafikteki araç yoğunluğunun ortalamanın çok üzerine çıktığı bayram döneminde trafik kurallarına da kesinlikle uyulmasını tavsiye ediyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*