“Dostları” Aşık Veysel’i unutmadı

Karabağlar Belediyesi, Anadolu Aşıklık geleneğinin güçlü temsilcilerinden Aşık Veysel Şatıroğlu’nu “Dostlar Beni Hatırlasın” karma sergisiyle anıyor. Karabağlar Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda törenle açılan karma sergide, Ay Sanat Grubu bünyesinde çalışmalarını sürdüren 29 ressamın 36 özgün eseri yer alıyor.

Serginin açılış törenine, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, meclis üyeleri, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, sanatçılar ve sanatseverler katıldı. Törenin açılışında konuşan Ay Sanat Grubu sanatçılarından Ufuk Alkan, Aşık Veysel’in aramızdan ayrılışının 50. yılı olması nedeniyle UNESCO’nun 2023’ü “Aşık Veysel Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlattı. Alkan, desteklerinden ötürü Başkan Selvitopu ve Karabağlar Belediyesi çalışanlarına teşekkür etti.

Başkan Selvitopu da, Anadolu sözlü geleneğinin unutulmaz ismi Aşık Veysel’in anısını eserlerinde yaşattıkları için tüm sanatçıları kutladı. Veysel’in gözleri görmemesine rağmen hayatı çok iyi okuyabildiğini, insanlığa yol gösterdiğini vurgulayan Başkan Selvitopu, “Geçmişi Sümerlere kadar uzanan Anadolu, bugüne kadar Aşık Veysel gibi nice ozanı bağrından çıkarmıştır. Bu ozanlarımızın yazdıkları, söyledikleri basit gibi görünse de, bazen içinde kaybolup gidersiniz. Zaten UNESCO da bunu çok iyi bildiği için 2023’ü Aşık Veysel Yılı ilan etmiştir. Ozanlarımızı, sanatçılarımızı gelecek kuşaklarla buluşturmak hepimizin görevi olmalı. Katılan, emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Selvitopu, sergide eserleri yer alan sanatçılara katılım belgelerini verdi.

“Dostlar Beni Hatırlasın Aşık Veysel Şatıroğlu” karma sergisi, 12 Mayıs’a kadar izlenimde kalacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*