Egeli hububat bakliyat yağlı tohum ihracatçıları ihracatlarını son 4 yılda 4 kat artırdılar

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (EHBYİB) son 4 yılda ihracatını 4 kat artırarak 1 milyar dolar barajını aşmayı başardı. Egeli hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçıları 2023 yılında 1,1 milyar dolar ihracat hedefi koydu.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Mali Genel Kurul Toplantısında konuşan, EHBYİB Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Öztürk, görev sürelerinin ilk yılında sektörlerinin ihracatının sürdürülebilir şekilde arttırılması, yaşanan sorunlara çözüm bulunması için ihracatçılar ve tüm paydaşlarla iş birliğinin arttırılması için yoğun çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

2023 yılı ihracat hedefi 1,1 milyar dolar

Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörünün 2022 yılında Türkiye genelinde 11,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini paylaşan Öztürk, “Ege hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü olarak 2022 yılında ihracatımızı yüzde 47’lik artışla 682 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine taşıdık. Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında 1 milyar dolar barajını aşan 6. ihracatçı birliği olmayı başardık. Sektörümüzün 1 milyar dolarlık ihracat hacmini önümüzdeki dönemlerde de artırmak için var gücümüzle çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya devam edeceğiz. 2023 yılı için hedefimiz 1,1 milyar dolar dövizi ülkemize kazandırmak” şeklinde konuştu.

Her 100 dolarlık ihracatın 61 dolarını bitkisel yağ sektörü yaptı

Geniş ürün gamına sahip olduklarını, her sektörün ihracata katkısının büyük olduğunu ifade eden Öztürk, sektörün ihracatının kırılımını şöyle özetledi; “Birliğimizin geçen yıl yaptığı her 100 dolarlık ihracatın 61 dolarını bitkisel yağ ihracatçılarımız gerçekleştirdi. Küspeler ve hayvansal yem ihracatımızda artış ivmesi yüksek, yüzde 67 artışla 123 milyon dolar, yağlı tohumlar ihracatımız yüzde 140 artışla 98 milyon dolar, çikolata şekerleme ihracatımız yüzde 3 artışla 48 milyon dolar ve gıda müstahzarları ise yüzde 25 artışla 41milyon dolar ihracata tekabül etti.”

Hindistan’a beyaz haşhaş ihracatı yıllar sonra açıldı

Beyaz haşhaş ihracatında en büyük ihraç pazarı Hindistan’a ihracatta son yıllarda sorunlar yaşandığını bu sorunların çözümü için yoğun mesai harcadıklarının altını çizen Öztürk, “İhracatın her aşaması ayrı bir özen istiyor, bazı sorunlar yaşıyoruz. Geleneksel ihraç pazarımız olan Hindistan’a beyaz haşhaş tohumunun ihracatı konusunda 2016 yılından bu yana çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu beyaz haşhaşın en büyük alıcısı Hindistan 2022 yılında 86 milyon dolarlık beyaz haşhaş talebiyle Birliğimiz üyelerinin en çok ihracat yaptığı dördüncü ülke oldu. Bundan sonraki dönemde haşhaş tohumu ihracatımızın kesintisiz devam etmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz” dedi.

URGE Projesi geliyor

Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği, ihracatçı firmaların uluslararası arenada kümelenerek kurumsallaşmalarına ve rekabet güçlerini artırmalarına destek sağlayan, firmaların ihracat yetkinliklerini artıran Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi için çalışmalarını başlattıklarını anlatan Başkan Öztürk, hububat bakliyat yağlı tohum ihracatçılarını URGE Projesinde yer almaya davet etti.

TURQUALİTY Projesi ABD’ye gıda ihracatını ikiye katladı

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 6 gıda ihracatçı birliğiyle birlikte gıda ihracatını artırmak için fuarlar, sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, URGE ve TURQUALITY projeleri sürdürdükleri bilgisini paylaşan Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü; “ABD pazarında Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürüttüğümüz ve ikinci dört yıllık dönemine başladığımız Turkish Tastes Turquality projemiz ile çok başarılı işlere imza attık. Projemizde tanıttığımız gıda ürünlerinde 4 yıllık dönemde ABD’ye yaptığımız ihracatta 700 milyon dolardan 1 milyar 450 milyon doların üzerine çıktık. 2022 yılında hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü olarak ABD’ye 708 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin ABD’ye yaptığı gıda ürünleri ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştirdik. Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörümüzün ABD’ye ihracatını 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Üye ilişkilerini geliştirme projesi hayata geçti

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi firmaları ziyaret ederek firmaların yaşadıkları sorunları dinlediklerini ve sonrasında özellikle TİM ve Ticaret Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunup sorunların çözümü için takipçi olduklarını aktaran Öztürk, ihracatçı firmalardan sorun ve çözüm önerilerini yönetim kuruluyla paylaşmaları çağrısında bulundu.

İhracatın yıldızları için 2 bin fidanlık orman oluşturuldu

2022 yılında Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin gerçekleştirdiği 1 milyar dolarlık ihracata 610 milyon dolarlık katkı sağlayan ihracatın yıldızı olan 6 sektördeki 18 firma için 2 bin fidanlık orman oluşturdu. İhracatın yıldızı firma temsilcilerine fidan sertifikaları genel kurulda takdim edildi.

Yağlı tohumlar ve baharatlar sektöründe; YUMURTACILAR ZAHİRECİLİK TARIM ÜRÜNLERİ İNŞAAT VE MÜTEAHHİTLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, ALTERNATİF TARIM VE ORMAN ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ve ARI SUSAM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ihracatta ilk üç şeklinde sıralandı.

Hububat ve hububattan mamul ürünler ihracatında; POLEN TOHUMCULUK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, GLOBAL BRANDS UNION GIDA İNŞAAT TURİZM SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ve EGE HAZIR YİYECEK DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ödül mutluluğu yaşadı.

Değirmencilik sektörünün zirvesinde; YÜKSEL TEZCAN GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, TEKNİK TARIM ÜRÜNLERİ İTH.İHR. SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ ve BAHA TARIMSAL FAALİYETLER SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ yer aldı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2022 yılında yaptığı ihracatın yüzde 61’ini yaparak 1 milyar dolarlık ihracata en büyük katkıyı sağlayan bitkisel yağ sektöründe zirvedeki firmalar, ABALIOĞLU YAĞ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, YONCA GIDA SANAYİ İŞLETMELERİ İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ve KÜÇÜKBAY YAĞ VE DETERJAN SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ oldu.

Geniş ürün gamına sahip olan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde; Şekerleme sektöründe, FERRERO TÜRKİYE ÇİKOLATA VE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş., GLOBAL BRANDS UNION GIDA İNŞAAT TURİZM SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ve BOZTOPRAK GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ihracatın yıldızları olarak EHBYİB ormanında yerlerini aldılar.

Can dostlarımızın gıdalarını üreten; LİDER PETFOOD YEM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, ÇAĞATAY EVCİL HAYVAN MAMALARI VE YEM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ve DFC PET İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ hayvan yemleri kategorisinde zirve mutluluğu yaşadılar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*