İzmit Eseler Camii ibadete açıldı

Büyükşehir’in katkılarıyla yapımı tamamlanan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliğinin yansıtıldığı İzmit Eseler Camii, estetik görüntüsüyle vatandaşların beğenisini kazandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile 2020’de inşaatına başlanan ve yapımı tamamlanarak ibadete açılan İzmit Eseler Camii, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliği ile görenlerin beğenisini kazanıyor. Kırsal mahalleler başta olmak üzere ibadethanelerin bakım ve onarım çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yeni yapılan çok sayıda camiye malzeme desteğinde bulunuyor. Bu kapsamda, Büyükşehir’in katkılarıyla yapımı tamamlanan İzmit Eseler Camii ibadete açıldı.

BÜYÜKŞEHİR MALZEME DESTEĞİ VERDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ve hayırseverlerin desteğiyle yapımı tamamlanan, 1025 metrekare namaz kılma alanına sahip olan camide, üst katıyla birlikte aynı anda 2000 kişi ibadet edebilecek. Büyükşehir Belediyesince, caminin yapımına hazır beton, demir, çelik konstrüksiyon çatı malzemesi, tuğla, kum, çimento, boya, pencere ve kapı desteği sağlandı, PVC doğrama ve dış cephe kaplaması yapıldı. Ayrıca caminin kubbe kaplamaları için gofrajlı alüminyum kaplama malzemesi verildi. Caminin işçiliği mahalle halkı ve hayırsever vatandaşlarca karşılandı. İç kısmı Selçuklu, dışı Osmanlı taş kaplama mimari özelliğinin yansıtıldığı cami, ahşap minber, ahşap kaplama mihrap ve nakışlarla bezenerek çok güzel bir görünüme kavuşturuldu. Vatandaşlar, önemli bir ihtiyacı gidererek mahalleye güzel bir cami kazandırdığı için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

MUHTAR BOSTAN; CEMAATİMİZ ÇOK MEMNUN

Eseler Mahalle Muhtarı Tuncay Bostan, “Camimizin temelinden bitimine kadar Büyükşehir Belediyesinin katkısı var. Betonunu, demirini, kubbe kaplamalarını, camlarını, fayansını, çimentosunu, boyasını ne lazımsa hepsini Büyükşehir verdi. Biz sadece işçilik parası verdik. Tahir Büyükakın başkanımıza teşekkür ediyoruz. Biz ondan razıyız, Allah da razı olsun. Böyle bir eseri mahallemize kazandırdı. Mahalle sakinlerimiz çok memnun. Daha önce cami konusunda sıkıntımız vardı, şimdi cemaatimiz huzur içinde ibadetini yapabiliyor. Mahallemize doğal gaz geldi. Alt yapısı tamamlandı, içme suyu ve yağmur suyu hatları değiştirildi, yenilendi. Şimdi Büyükşehir üst yapıya başladı. Çevre düzenlemesi ile birlikte mahallemize yaptığı hizmetlerden çok memnunuz, Başkanımıza mahallem adına teşekkür ediyorum” dedi.

DERNEK BAŞKANI: ALLAH RAZI OLSUN

Cami dernek başkanı Sadık Savurtaş, “Mahallemizde caminin olmaması büyük bir sorundu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın, cami yerinin istimlak edilmesinden başlayarak, proje aşamasına, temelinden bitimine kadar destek verdi. Caminin tamamlanması için gereken malzemelerin hemen hemen tamamını Büyükşehir Belediyesi temin etti. İşçiliğini ve bazı eksikleri de vatandaşlarımızın ve hayırseverlerin desteğiyle tamamladık. Osmanlı ve Selçuklu mimarisi karışımı çok güzel bir cami oldu. İnşallah Cenabı Allah güle güle ibadet yapmamızı nasip etsin. Derneğimiz ve cami cemaatimiz adına Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Allah razı olsun ondan” ifadesini kullandı.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Cami cemaatinden Recep Portakal, “Camimiz ibadete açıldı, ibadetimizi huzur içinde yapıyoruz. Cami cemaati olarak çok memnunuz. Çok güzel bir camiye kavuştuk. Tahir Büyükakın başkanımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kendisine başarılar diliyoruz” derken, yine cami cemaatinden Mahir Portakal ise “Tahir Büyükakın başkanımıza çok teşekkür ederiz. Bizim köyümüze öyle bir hizmet yaptı ki, çok güzel oldu.1999 depreminde camimiz büyük hasar görmüştü. Camiye büyük ihtiyaç vardı. Sadece cami değil, Büyükşehir mahallemizin su ve kanalizasyon şebekesini yeniledi, dere yataklarını açtı. Allah razı olsun başkanımızdan. Rabbim, eline ayağına sağlık sıhhat versin” açıklamasını yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*