Kürek Milli Takımı’ndan Zagreb’de 10 Madalya

  • Uluslararası Zagreb Kürek Yarışları’nda (Croatia Open) Türkiye Kürek Milli Takımı fırtına gibi esti. Türkiye Kürek Milli Takımı 2023 yılında katıldığı ilk uluslararası müsabakada 6 Altın, 3 Gümüş ve bir bronz olmak üzere toplam 10 madalya elde etti.

15-16 Nisan tarihlerinde Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de 39. Kez düzenlenen Uluslararası Zagreb Kürek Yarışları’na (Croatia Open) U19, U23 ve Büyükler kategorilerinde 10 sporcu ve 14 ekip ile katılan Türkiye Kürek Milli Takımı, müsabakalarda 6 Altın, 3 Gümüş ve bir bronz olmak üzere 10 madalya kazandı. 1984 yılından beri düzenlenen Croatia Open yarışlarında Ay Yıldızlılar, tüm ekiplerde A Final’e yükselerek gösterdikleri performans ile göz doldurdu.

İLK GÜN 4 ALTIN, 2 GÜMÜŞ VE 1 BRONZ İLE 7 MADALYA GELDİ

15 Nisan tarihinde yapılan ilk gün yarışlarında A Final’e yükselen Millilerden Cevdet Ege Mutlu (U23 Tek Çifte) 7.32,79, Aytimur Selçuk ve Enes Biber ikilisi (U19 İki Tek) 7.12.41, Halil Kaan Köroğlu (U19 Tek Çifte) 7.40,16 ve Deniznur Serra Baykara (Hafif Kilo Kadınlar Tek Çifte) 8.53,22’lik derecelerle yarışları birinci sırada tamamlayarak altın madalyaya ulaştı.2022 yılı Avrupa Şampiyonu ve Dünya İkincisi Elis Özbay ise yarışlarda 8.34,78’lik performansla ikinci sırada bitirdiği yarışı gümüş madalya ile tamamladı. Günün son yarışında ise Hafif Kilo Tek Çifte kategorisinde mücadele eden iki ekipten Enes Gök 7.35,26’lık dereceyle ikinci sırada yer alarak Gümüş, Ahmet Ali Kabadayı ise 8.00,22’lik performansla üçüncü sırada yer alarak Bronz madalya kazandı.

İKİNCİ GÜNDE 3 MADALYA DAHA

Yarışların ikinci günü olan 16 Nisan’da ise ilk madalya, birinci gün yarışlarda altın madalya kazanan İki Tek ekibi Aytimur Selçuk ve Enes Biber ikilisinden geldi. Kendilerinden yaşça büyük ekiplerle yarışan İki Tek ekibi, bir gün önceki derecelerinin üzerine çıkarak 6.49,09’lık derece ile birinci sırada yer aldı ve Altın madalya kazandı. Hafif Kilo İki Çifte kategorisinde iki ekiple mücadele eden Millilerden 6.38,33’lük dereceyle birinci olan Halil Kaan Köroğlu ve Enes Gök ikilisi Altın, 6.49,04’lük dereceyle ikinci olan Şefik Çakmak ve Ahmet Ali Kabadayı ikilisi ise Gümüş madalya kazanarak zirveyi kimseye bırakmadı.

ERHAN ERTÜRK: “Çok Büyük İş Başardılar”

Kafileyi yalnız bırakmayan ve yarışları yerinden takip eden Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk, müsabakaların ardından yaptığı açıklamada Zagreb’de kazanılan madalyaların Dünya ve Avrupa Şampiyonaları için önemli bir işaret olduğunu söyledi. Başkan Ertürk: “Kıyasıya mücadele ile geçilen zorlu bir yarış oldu. Rekabetin ve mücadelenin bu denli yüksek olduğu yarışlarda önemli dereceler elde eden Millilerimizi gönülden kutlarım. Çok büyük bir iş başardılar.” dedi. Alınan toplam 10 madalya ile Zagreb’de önemli bir başarı elde ettiklerin söyleyen Erhan Ertürk: “Milli Takımımız senelerdir Zagreb’deki Croatia Open yarışlarına katılım sağlıyor. Bu yarışlarda geçen seneki aldığımız performansın üstüne çıktık. Bunu başaran Milli sporcularımızı Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında izlemek için sabırsızlanıyorum.” diyerek Millilere duyduğu güveni tazeledi.

Türkiye Kürek Milli Takımı’nın bir sonraki durağı 5-7 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Dünya Kupası 1. Etap yarışları olacak. Uluslararası Zagreb Yarışları’nda (Croatia Open) alınan dereceler şu şekilde yer aldı:

ALTIN
Cevdet Ege Mutlu – U23 Tek Çifte (SMB1X)

Aytimur Selçuk/Enes Biber – U19 İki Tek (JMA2-)

Halil Kaan Köroğlu – U19 Tek Çifte (JMA1X)

Deniznur Serra Baykara – Hafif Kilo Tek Çifte (SWL1X)

Aytimur Selçuk/Enes Biber – İki Tek (SMA2-)
Halil Kaan Köroğlu/Enes Gök – Hafif Kilo İki Çifte (SML2X)

GÜMÜŞ
Elis Özbay – Tek Çifte (SWA1X)

Enes Gök – Hafif Kilo Tek Çifte (SML1X)
Şefik Çakmak/Ahmet Ali Kabadayı – Hafif Kilo İki Çifte (SML2X)

BRONZ
Ahmet Ali Kabadayı – Hafif Kilo Tek Çifte (SML1X)

Dördüncü
Enes Yenipazarlı – Tek Çifte (SMA1X)

Cevdet Ege Mutlu – Tek Çifte (SMA1X)

Altıncı
Şefik Çakmak – Hafif Kilo Tek Çifte (SML1X)

Enes Yenipazarlı – Tek Çifte (SMA1X)

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*