Millî Eğitim Bakanlığı İngilizce öğretmenleri, Türkiye’deki başarılarını Birleşik Krallık’ın uluslararası en büyük eğitim konferansına taşıdı

İngilizce öğretmenlerinin meslekî ve bireysel gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel MüdürlüğüBritish Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle hayata geçen ‘Birlikte İngilizce’ projesi, İngilizce öğretmenlerinin başarılarını Birleşik Krallık’a taşıdı. 50 yılı aşkın süredir, dünya çapında İngilizce dili öğretimi alanında gerçekleştirilen en önemli etkinliklerden biri olarak kabul edilen IATEFL Konferansı, bu sene 100’den fazla ülkeden İngilizce dili öğretimi uzmanının yanı sıra Türkiye’den Millî Eğitim Bakanlığı’ndan üst düzey bir heyeti de kapsayan 22 kişilik bir delegasyonu ağırladı. Bu yıl 18-21 Nisan tarihlerinde Harrogate, Birleşik Krallık’ta gerçekleşen IATEFL Konferansı’na, Millî Eğitim Bakanlığı Basın Müşaviri Yıldız Aktaş Özdoğan, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet VuralÖğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı İlkay Aydın, ve British Council Türkiye Eğitim Direktörü Ayşen Güven ile birlikte, ‘Birlikte İngilizce’ projesi kapsamında, sınıflarındaki en iyi uygulamaları paylaştıkları ve öğrendikleri yeni metodolojilerin öğretimlerine uygulamalarını sergiledikleri yarışmada başarı gösteren farklı bölgelerden 9 İngilizce öğretmeni katılım sağladı. Geçen seneden farklı olarak, Türkiye heyeti bu sene ilk defa IATEFL Konferansı’nda üç gün boyunca İngilizce alanında farklı başlıklarda üç sunum yapma ve Türkiye’de İngilizce dili öğretimi alanındaki başarı ve deneyimlerini tüm katılımcılarla paylaşma fırsatını yakaladı.

Türkiye’deki İngilizce dil öğretimi ve başarıları, sunumlarla Birleşik Krallık’a anlatıldı

Konferansın ilk gününde gerçekleştirilen ‘Büyük ölçekli bir Sürekli Meslekî Gelişim modeli oluşturmak ve sürdürmek’ başlıklı sunumda, ‘Birlikte İngilizce’ projesi kapsamında 80 bin İngilizce öğretmeni için oluşturulan büyük ölçekli Sürekli Meslekî Gelişim programının çevrim içi destek modellerini tasarlamaya yönelik çıkarımlar paylaşıldı. Heyetin ikinci günkü sunumunun odağında, yaygın bir yaklaşım olan Meslekî Gelişim Toplulukları ve bu toplulukların İngilizce öğretmenlerinin hizmetiçi eğitim süreçlerine, öğretme ve öğrenme üzerindeki etkileri vardı. ‘Birlikte İngilizce’ proje ekibi ve öğretmenleri tarafından sunulan ‘Öğretmeni güçlendirme: öğretmenden ‘uzmana’ geçiş’ başlıklı sunumda ise öğretmenlerin yetkilendirilmesi ve kişisel ve profesyonel gelişimleri için gerekli koşullar hakkında paylaşımlarının yanı sıra öğretmenlerin, Sürekli Meslekî Gelişim programının tasarlanması ve uygulanması sayesinde nasıl alanlarında uzmanlaştığı aktarıldı. 

‘Birlikte İngilizce’, öğretmenlerle kelebek etkisi yaratmaya devam ediyor

Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerine yönelik sürdürülebilir bir sürekli meslekî gelişim sistemi oluşturmak için hazırlanan ‘Birlikte İngilizce’ projesi, 2024 yılına kadar Türkiye’deki tüm İngilizce öğretmenlerine ulaşmayı hedefliyor. Konuşmalar, çalıştaylar ve forumların olduğu dört günlük bir programdan oluşan IATEFL Konferansı’na katılan öğretmenler, Meslekî Gelişim Toplulukları aracılığı ile deneyimlerini meslektaşlarına aktararak topluluklarının meslekî gelişimlerine katkı sağlamaya devam edecekler.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural “İngilizce öğretmenlerimiz için tasarlanan meslekî gelişim modelinin iki yıl gibi kısa bir sürede ulaştığı nokta ve öğretmenlerimizin sahadaki başarı hikâyeleri her türlü takdirin üzerindedir. Başarı hikâyelerimizi uluslararası bir konferansta, farklı ülkelerden katılım sağlayan uzmanlarla ve İngilizce öğretmenleri ile paylaşma ve projemiz kapsamında edindiğimiz deneyimleri aktarma şansı bulduğumuz için çok mutluyuz. Proje kapsamında bu sene, 81 ilden 24.145 İngilizce öğretmenimize ulaştık. Öğretmenlerimiz, bu uygulamalı eğitim modeli ile yerel ihtiyaçlara uygun çözümleri birlikte ürettiler ve yenilikçi dil öğretimi yaklaşımları ile geliştirdikleri iyi uygulamaları meslektaşlarıyla paylaştılar. ‘Birlikte İngilizce’ projesi kapsamında, sahada görev yapan ve Meslekî Gelişim Topluluklarının yürütülmesinde aktif rol alan tüm öğretmenlerimize ve proje süresince her aşamada bizlere ve özellikle de sahadaki öğretmenlerimize desteklerini esirgemeyen British Council’a ve Sabancı Vakfı’na emekleri için teşekkür ederim.” dedi.

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, projede gelinen noktayı şu sözlerle ifade etti: “’Birlikte İngilizce’ projesi kapsamında, geçtiğimiz sene de İngilizce öğretmenlerimizi dünya çapında İngilizce dili öğretimi alanında gerçekleştirilen en önemli etkinliklerden biri olarak kabul edilen IATEFL Konferansı’na götürme ve hem Birleşik Krallık hem de uluslararası meslektaşlarıyla bir araya getirme şansımız olmuştu ancak bu sene bizim için çok farklı ve gurur verici bir katılım oldu. 2019 yılından beri yürüttüğümüz ‘Birlikte İngilizce’ projemizle elde ettiğimiz başarılarımızı, metotlarımızı ve bu üç senede edindiğimiz deneyimlerimizi, bakanlık proje ekibi ve öğretmenlerimizle Birleşik Krallık’ta üç farklı sunumda paylaşma fırsatı yakaladık. Millî Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile yürüttüğümüz projemizin başka ülkelerden gelen İngilizce öğretmenleri ve yetkilileriyle paylaşmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu uluslararası mesleki etkileşimin artarak devam etmesini hedefliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*