Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı İkinci Mezunlarını Verdi

Sağlık sektöründeki kadınların gelişimini desteklemek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin (BÜYEM) Professional Women’s Network (PWN İstanbul), Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN Türkiye) ve Awen for Us desteği ile hayata geçirdiği Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı ikinci mezunlarını verdi.

8 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle 25 program katılımcısı bitirme projelerinin sunumu ardından sertifikalarını aldı. 2022 yılında ilk mezunlarını veren programın yeni etabı 2023 sonbahar döneminde başlayacak.

“KADIN LİDERLER FARK YARATMAYA DEVAM EDECEK”

BÜYEM Müdürü ve UN SDSN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Atabarut 160’ıncı yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi’nin kadın liderlerin gelişimine verdiği önemi vurguladı. Dr. Atabarut Boğaziçi Üniversitesi’nin sağlık alanında yüksek lisans hizmeti veren Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü, nörobilim projeleri ve sağlık alanındaki projeleri destekleyen kuluçka merkezleriyle sektörün bir parçası olduğunu, sektöre sağlanacak katkının bu açıdan çok kıymetli olduğunu ifade etti. Dr. Atabarut, “Sağlıklı yaşam ve toplumsal cinsiyet eşitliği, BM Sürdürülebilir Kalkınma programının amaçlarından ikisini oluşturuyor. Bu programla bu iki amaca ortak hizmet ediyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca bu programa destek veren ve katılımcı kadın liderler de dahil olmak üzere kadınların yarattığı değişimi görmemek mümkün değil. Pandemi sırasında Finlandiya ve Yeni Zelanda gibi kadın liderlerin yönettiği ülkelerin başarısını tanıklık ettik. Tüm paydaşlara ve yeni mezun liderlerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“İYİLİK ÇEMBERİNİN BÜYÜMESİ BUGÜN HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ

 PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun ise mezun olan 25 liderin PWN’in bir yıl boyunca doğal üyesi olacaklarını söyledi. Olsun, “Sağlık alanında kadının liderliği, sağlıklı ve yüksek gelişme hızı olan bir toplum için kritik önem taşıyor. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sağlık sektöründe kadın liderlerin oranı yüzde 20’nin altında kalıyor. Bunu değiştirmek için atılan en önemli adımın bir parçası olmak çok değerli. Programın ikinci mezunlarıyla birlikte büyüttüğümüz çemberin büyük bir iyilik çemberi haline gelmesini umut ediyorum. Ülkemizin içinden geçtiği afetin yaraları başta olmak üzere toplumun sağlık ile ilgili tüm yaralarının sarılmasında tüm gücümüzle, bağlantılarımızla birlikte oluşturduğumuz iyilik çemberi ile görev almayı sürdüreceğiz. İş birliğine ve güçlü bir ağ oluşturmaya bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.” diye konuştu.
 
 “KALICI BİR ADIM ATMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

 PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Takeda Birlesik Krallık- İrlanda Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş ise programa büyük özveri ve heyecanla destek veren tüm paydaş ile öğretim görevlilerine teşekkür ederek yeni mezun kadın liderleri kutladı. Atadan Memiş, “Büyük ve çok güzel bir amaç için bir araya geldik. Kadınların networklerini ortaya koyarak neler yapabileceklerini bir kez daha kanıtladık. Çünkü bana göre kadınların erkeklere göre daha eksik yaptıkları bir şey var: o network gücünü kullanamamak. Sağlık sektöründeki 35 üst düzey yönetim rollerindeki liderimizin programa mentor olarak kattıkları değer de gerçekten çok önemli. Bir genel müdüre ulaşmak, bizlerin kariyer yolcuğunda çok zordu ama onlar mentor olarak bu programda tüm enerji ve tutkularıyla görev aldı. Her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Projemiz ile kalıcı bir adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*