TEGV 29. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla çocuklarımızın temel eğitimine destek veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) 27 Nisan’da yapılan Olağan Genel Kurul’unda 2022’de gerçekleştirilen faaliyetler, 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrasında yapılan çalışmalar ve 2023 yılı planları paylaşıldı.

Türkiye genelindeki tüm etkinlik noktalarında çocukların çağdaş eğitim imkanları ile buluşmasını sağlayan, Atatürkçü ve Cumhuriyet’in temel ilke ve inkılaplarına bağlı nesillerin yetişmesi için nitelikli eğitim desteği sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), 29. Olağan Genel Kurulu 27 Nisan’da gerçekleştirildi. Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenen toplantıya TEGV Mütevelli Heyeti üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, Vakfın kurumsal ve bireysel bağışçıları ile gönüllüleri katıldı. Toplantıda Vakfın yıl içerisinde yürüttüğü faaliyetler katılımcılara aktarılırken, 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrasında yapılan çalışmalar ve 2023 yılı planları paylaşıldı.  

“Atatürk ve Cumhuriyet mirasının ne kadar değerli olduğunu anlatacağız”

29. Olağan Genel Kurulu, TEGV Çocuk Korosu’nun sahne almasıyla başladı. “TEGV’le El Ele” şarkısını söyleyen koro, dinleyenlere keyifli anlar yaşattı. Dinletinin ardından Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapan TEGV Yönetim Kurulu Başkanı R. Oktay Özinci, şunları söyledi:

“Sözlerime hepinize hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum. 2022 yılı ağırlıklı bir toplantı yapıyoruz. Ancak iki ay önce başımıza gelen deprem felaketinden bahsetmemek olmaz. Yaşadığımız afet nitelikli eğitimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Umarım bundan ders çıkarılacaktır. Biliyorsunuz bu sene Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyoruz. Deprem felaketi kutlamalarımızda bir miktar kaymalara da neden olsa bu konuyu bundan sonra yoğun bir şekilde işleyeceğiz. Çocuklarımıza devralacakları Atatürk ve Cumhuriyet mirasının ne kadar değerli olduğunu anlatacağız. Bu fırsatı etkin bir şekilde kullanmak istiyoruz. Her şekilde olacak destekleriniz için şimdiden teşekkür ediyor, gücümüze güç katacağınızı altını çizerek söylemek istiyorum. Eğitimin önemine inanarak elini taşın altına koyan sayısız bağışçı, iş ortağımıza ve gönüllü kahramanlara Yönetim Kurulumuz adına şükranlarımızı sunuyorum.”

 

“Daha yapacak çok işimiz var”

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci, konuşmasının ardından 2023’te çocukların eğitimine destek olmak için World Marathon Challenge’ye katılarak 7 günde 7 kıtada 7 maraton koşan eğitim dostu Ahmet H. Uysal’ı sahneye davet etti. Özinci, Uysal’a TEGV’e verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek ödülünü takdim etti. Ahmet H. Uysal, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“7 günde 7 kıtada 7 maraton koştum. Daha önce bu sahneye çıkmak için 46 günde 1650 km koşmam gerekmişti. Bu sefer sadece 7 gün sadece 295 km koştum.  Bunu çocuklarımız için yaptım ve sonucunda gelen bağışlarla 7000 çocuğumuza bir yıllık eğitim desteği verdik. Hayatımda ilk defa Antarktika’ya, ilk defa Güney Afrika Cumhuriyeti’ne, ilk defa Avusturalya’ya ve Dubai’ye gitmiş oldum. Güney Amerika maratonu için uçaktan indiğimizde deprem olduğunu öğrendim. Dizlerimin ağrısına, bir de kalbimin ağrısı karışmış oldu. İlk aklıma gelen ise eğitimin her şeyin başı olduğu, TEGV’in misyonunun ve yaptıklarının ne kadar değerli olduğuydu. Türkiye’ye döndükten birkaç hafta sonra deprem bölgesine gittik, beş birimimizi ziyaret ettik. Orada gerçek kahramanlarla sohbet ettik. Enerjimi sizlerden, gönüllülerimizden, çocuklarımızdan alıyorum. Daha yapacak çok işimiz var ama durmak yok. Şimdi yeni hayallere koşacağız.”

“Öğrenim Birimlerimize yakında yenileri de eklenecek”

Olağan Genel Kurulda gündem maddelerinin görüşülmesinden önce, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşları ile şehitlerimizin, TEGV’in kurucusu Suna Kıraç’ın, TEGV’in ebediyete intikal eden mütevellileri ve yakın zamanda hayatını kaybeden TEGV mütevellileri Selçuk Yaşar, Güngör Mengi ve Gazi Erçel ile 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızın ve gönüllülerimizin aziz hatıraları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Genel Müdür Sait Tosyalı, “2022 Yılı Faaliyetleri” ile ilgili sunumunu yaptı. Sunumunda TEGV’in yıl içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetleri, yeni projeleri ve iş birliklerini aktaran Tosyalı, TEGV’in 28 yılda aldığı yolu ve gelinen noktayı ise şu sözlerle özetledi:

“Kuruluşumuzdan bu yana çalışmalarımıza destek veren ve sayıları 100 bine ulaşan gönüllülerimiz ile 900 bin bağışçımıza müteşekkiriz. 2022 yılı önemli kilometre taşlarına tanıklık etti; hayatlarına dokunduğumuz çocuklarımızın sayısı Temmuz ayında 3 milyonu aştı. Cumhuriyet Bayramımızda Van’da açılışını yaptığımız, miras bağışçımız Nirun Şahingiray’ın adını taşıyan yeni Eğitim Parkımız yılda 4 binden fazla çocuğumuzu nitelikli eğitimle buluşturuyor.  Çocuklarımızı dijital teknolojilerle buluşturan, yeteneklerini geliştiren Tasarım-Beceri Atölyelerimizin sayısı 28’e ulaştı. Cumhuriyetimizin 100. Yılı münasebetiyle bir dizi projeleri hayata geçirmeye hazırlanırken yaşanan deprem felaketi, çalışmalarımızın yönünü ve kapsamını değiştirdi. Eğitim TIR’larımız Ateşböcekleri filomuz bölgeye yönlendirildi; Migros, TIRSAN ve MediaMarkt destekleriyle yeni TIR’larımızın imalatı devam ediyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinden Ateşböceklerimize giden 150’yi aşkın deneyimli gönüllümüz deprem bölgesinde çocuklara sosyal-duygusal etkinlikler veriyorlar. Koç Topluluğu ile 3, Shell Türkiye ile 12 noktadaki konteyner kentlerde Öğrenim Birimi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Çocuklarımızda deprem bilinci oluşturmak üzere Allianz Teknik ile 3 yıllık bir program yaptık; 100 bine yakın çocuğumuz programdan yararlanabilecek. Diyarbakır, Denizli, Gaziantep ve Gölcük’te kurulum çalışmaları devam eden yeni etkinlik noktalarımızın yıl sonundan önce faaliyete geçmelerini hedefliyoruz”.  

Genel Müdür Tosyalı’nın sunumunun ardından TEGV’in Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak hazırladığı “Cumhuriyet’in Yüzleri” filmi gösterildi. 

Toplantının sonunda ise TEGV Ankara Semahat – Dr. Nusret Arsel Eğitim Parkı çocuğu Dr. İdil Sivaslı TEGV çocuğu olmaktan gönüllüsü olmasına kadar geçen hikayesini ve TEGV’in onun hayatına kazandırdıkları hakkında bir konuşma yaptı. Ardından kürsüye gelen TEGV gönüllüsü Tülin Türk ise 1999 Marmara Depremi sonrasında nasıl TEGV ile tanıştığını, 6 Şubat depremi sonrasında bölgeye giderek gönüllülük yaptığını ve oradaki çocuklarla kurduğu bağı anlattı. 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın yeni Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol oldu

2019 yılından bu yana TEGV Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettiren Oktay Özinci, 29. Olağan Genel Kurul’da görevini TEGV Mütevelli ve Yönetim Kurulu Üyesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi M. Özalp Birol’a devretti. 

R. Oktay Özinci yaptığı konuşmada bugüne kadar Yönetim Kurulu Başkanı olarak kendisine verilen desteğe teşekkür etti. M. Özalp Birol ise Özinci’ye teşekkür ederek, “Sayın R. Oktay Özinci Başkanımızdan aldığım bayrağı, TEGV’in mükemmel ekibiyle birlikte daha da ileri taşımaya çalışacağım. Değerli çocuklarımız, gönüllülerimiz, profesyonel yönetimimiz, yönetim kurulumuz ve mütevellilerimizle 28 yıldır yoluna başarıyla devam eden Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na Yönetim Kurulu Başkanı seçilmek büyük onur. Bu bayrağı Cumhuriyetimizin 100. yılında devralmak ise benim için ayrı bir önem taşıyor” dedi.

Migros Ticaret A.Ş. Kurumsal Mütevelli Heyeti Üyesi oldu

R. Oktay Özinci, Prof. Dr. Levent Kılıç, Alp Öğücü, Prof. Dr. Sami Gülgöz ve Begüm Mutuş’un oylamayla yeniden Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildiği 29. Olağan Genel Kurul toplantısında bugüne kadar TEGV’e yaptığı katkılar ile 25 bine yakın çocuğun eğitimine ve birçok değişik projeye destek sağlayan Migros Ticaret A.Ş kurumsal mütevelli olarak TEGV Ailesi’ne katıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*