Topluma karşı bireysel ve kurumsal sorumluluk bilinci hızla yayılıyor!

Türkiye’nin Şubat ve Mart aylarında içerisinden geçtiği zorlu koşullar, sosyal ve ekonomik statüsü ne olursa olsun, ülke çapında büyük bir yardım ve gönüllülük hareketine dönüştü. Depremzedelere yardımlar bireysel kadar kurumsal olarak da çığ gibi büyüdü. Böylece Türkiye’nin yardımlaşma ve gönüllülükteki toplumsal duyarlılığı bir kez daha dünyaya örnek oldu.

 

Great Place To Work® ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD), 2023 yılında da, sosyal sorumluluk ve gönüllülük alanlarında örnek teşkil eden kurumları ödüllendirmek üzere iş birliklerini sürdürüyor. 25 Mayıs’ta açıklanacak olan En İyi İşverenler™ Sosyal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi’nde ÖSGD kriterleri de yer alacak. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak özel sektör çalışanlarının sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olmasını destekleyen ÖSGD, kurumların gerçekleştirdikleri çalışmaları sürdürülebilirlik, etki ve fark yaratma, yaratıcılık ve yenilikçilik yaklaşımları doğrultusunda değerlendiriyor. Great Place To Work® En İyi İşverenler™ Sosyal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi, 10 Mart 2023 tarihine kadar Great Place To Work® Sertifikası™ almış organizasyonların değerlendirilmesiyle oluşturulacak.

 

Eyüp Toprak: “6 Şubat sonrasında insanların daha iyi bir dünya için nasıl birleştiğine şahit olduk”

Meydana gelen depremlerin eşi benzeri görülmemiş toplumsal dayanışmaya dönüştüğünü belirten Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, “Yaşanan deprem felaketi sadece Türkiye değil, tüm dünyada büyük üzüntüye neden oldu. Dünya insanları ellerinden gelen desteği verirken ülkemiz insanının gösterdiği duyarlılık ise dünyaya örnek oldu. Türkiye’nin dört bir yanından yağan yardımlar ve gönüllülük hareketi, depremzedelerin acılarına az da olsa merhem olduğuna inanıyorum. Görülüyor ki insan kavramı asla ama asla vaz geçilmezimiz olacak. Great Place To Work® olarak bizler de toplumdaki bu duyarlılığa bir nebze katkıda bulunmak üzere En İyi İşverenler™ Sosyal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi’ni açıklayacağız ve fark yaratan organizasyonları duyuracağız. İşbirliği ve destekleri için ÖSGD’ye teşekkür eder, listeye girecek organizasyonları da şimdiden kutlarız” dedi.

 

Pınar Ilgaz: “Birlikte yaşadığımız toplum ve çevreden sorumluyuz!”

Bireyler olarak sadece kendimizden sorumlu olmanın ötesinde, birlikte yaşadığımız ve içinde bulunduğumuz toplumdan ve çevreden de sorumlu olduğumuzu belirten ÖSGD Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Ilgaz, “Toplum ihtiyaçlarına ve sorunlarına kalıcı çözümler sağlayabilmek, gönüllü desteğinin sürdürülebilirliği ile mümkün. Gönüllüğün gücü ile sürdürülebilir bir yaşamın nasıl tasarlanacağı ve bunu yaparken de sürdürülebilir bir gönüllülük anlayışının nasıl sağlanacağı, kurumsal gönüllüğü içselleştirmiş toplulukların sorumluluğunda. Bundan hareketle gönüllülüğü uzun soluklu olacak şekilde bir yaşam biçimi haline getirmemiz gerekiyor. Bireysel mutluluk, kurumsal sorumluluk, dünyanın sürdürülebilirliği ve yaşam kalitesinin geliştirilmesi için her birimize önemli sorumluluklar düşüyor. Çalışan gönüllülüğü kapsamında hepimiz ortak akıl ve birlikte çalışarak bunu gerçekleştirebiliriz. ÖSGD olarak görevimiz, bireyleri gönüllülüğe, şirketleri ise çalışan gönüllüğü için gerekli ortamı geliştirmeye yönlendirmek ve teşvik etmek. Derneğimizin Gönüllülük Ödülleri de buna hizmet ediyor. 2022 yılından bu yana da Great Place To Work® Türkiye ile olan iş birliğimizle, bu yaklaşımımızın etki alanı ve farkındalığını artırıyoruz. En İyi İşverenler™ Sosyal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi’nde yer alacak olan organizasyonları şimdiden kutlarız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*